نقش تعیین‌کننده نخبگان در تحقق شعار سال ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی خانه نخبگان؛ ناصر باقری‌مقدم، سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در یادداشتی که به مناسبت فرا رسیدن بهار ۱۴۰۱ و نامگذاری سال جدید به عنوان سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال‌آفرین»، به رشته تحریر درآمده، نقش نخبگان و مستعدان برتر در تحقق شعار سال را نقشی تعیین‌کننده توصیف کرد.

رهبر فرزانه انقلاب در سخنان نوروزی خود، آغازین سال قرن جدید را سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری کردند.

رهبر فرزانه انقلاب در سخنان نوروزی خود، آغازین سال قرن جدید را سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری کردند.

این نامگذاری حاوی پیام‌های مختلفی است که اهمیت اقتصاد و تولید دانش بنیان برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی در قرن حاضر را می‌توان اولین و شاید مهمترین پیام آن دانست، همانگونه که در اولین توصیه این بیانیه توجه به علم و پژوهش حائز اهمیت برشمرده شده است.

بدون تردید، دستیابی به اقتصاد دانش بنیان یکی از مظاهر ظهور و بروز توجه به علم و پژوهش است چراکه  کشور را از اقتصادی منبع پایه و مبتنی بر نفت و خام فروشی با ارزش افزوده کم به سمت اقتصادی دانشی با ارزش افزوده بالا و ثروت آفرین هدایت می‌کند.

بر همین اساس در کنار ضرروت ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی، مالی و قانونی برای گسترش حوزه دانش‌بنیان، مهمترین و اساسی‌ترین نهاده مورد نیاز در تحقق توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، بکارگیری نیروی متخصص، مستعد و نخبه است موضوعی که همواره مورد اشاره رهبر انقلاب است. ایشان همواره به تکیه بر توان نخبگان تاکید دارند و نیروهای متخصص و جوان را بزرگترین ثروت و لازمه رشد دانش و اقتصاد کشور می‌دانند.

در این حوزه نیز چشم‌اندار دو برابری رشد شرکت‎های دانش بنیان، حداقل نیاز ۳۰۰ هزار نفری نیروی متخصص جوان را نشان می‎دهد و اگر تعریف گسترده دانش‌بنیان شدن را همانگونه که رهبری معظم به آن اشاره داشتند مبنا قرار دهیم، آن را در همه شئون تعریف کرده و علاوه بر جنبه‌های فنی مهندسی به حوزه‌های علوم انسانی نظیر حوزه‌های تصمیم‌سازی و امور حکمرانی در امور کشور نیز توجه کنیم، آنگاه در تعریف میزان نیاز به نیروی متخصص مستقیم و غیرمستقیم به عددی بالغ بر یک میلیون نفر در حوزه‌های مختلف فنی و غیرفنی می‌رسیم که قطعا این امر را می‌توان دومین نتیجه مهم از نامگذاری شعار سال 1401 که همانا بکارگیری و اشتغال پایدار نیروهای متخصص و جوان است، قلمداد کرد.

از همین روی، بنیاد ملی نخبگان نیز در برنامه تحول خود در دولت سیزدهم و متناسب با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، ایجاد بستر مناسب برای اشتغال مستعدان و نخبگان و بهره‌مندی از ایشان در حل مسائل کشور را از جمله مهم‌ترین اهداف خود قرار داده و و با سه استراتژی «جذب و بکارگیری مستعدان و نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان و موسسات علمی و دانشگاهی کشور» و «پشتیبانی از اجتماعات نخبگانی برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان» و «جذب و به کارگیری در بخش‌های کارشناسی و مدیریتی ساختار حکمرانی و دستگاه‌های اجرایی کشور» در مسیر دستیابی به اهداف معین حرکت می‌کند و بدیهی است این مهم نقش بسزایی در حفظ و نگهداری نخبگان و مستعدان برتر در کشور داشته و سبب افزایش اثرگذاری اجتماعی آنها خواهد شد.

در پایان سخن، بنیاد ملی نخبگان سعی بر آن دارد در سال جاری، آمار اشتغال نیروهای مستعد و نخبه را در مراکز و موسسات مختلف علمی، دانشی، صنعتی و اجرایی را به اطلاع مردم عزیز و مسئولین کشور برساند و بدون شک پیشرفت این شاخص می‌تواند سنجه مناسبی برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ در بخش‌های مختلف کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تحقق اقتصاد پویا از مسیر تولید دانش بنیان