دکتر قاسم عموعابدینی

دکتر قاسم عموعابدینی فرزند شهرستان قدس که دبستان و راهنمایی را در همین منطقه گذراند. دوران متوسطه را به دبیرستان خوارزمی تهران رفت و سال 63 وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد. در رشته مهندسی شیمی مدرک لیسانس ( رتبه اول ) گرفت. بلافاصله در آزمون فوق لیسانس مهندسی شیمی دانشکده فنی پذیرفته شد و همزمان به عنوان کارشناس آزمایشگاه در دانشگاه استخدام شد.

دکتر قاسم عمو عابدینی از جمله چهره های فرهیخته ای است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته موفقیت هایی را در زمینه های علمی و فرهنگی برای کشورمان به دست آورد و ایران را جزء کشورهای برتر دنیا در زمینه دست یابی به فناوری های نوین قرار دهد. ایشان مخترع دستگاه ریه مصنوعی میباشند که با دستیابی محققان کشور به دانش فنی طراحی و ساخت ریه مصنوعی ، ایران در ردیف پنج کشور پیشرفته دنیا که به این فناوری دست یافته اند، قرار گرفت. به گفته رئیس مرکز پژوهشی فناوری های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران ، با توجه به پیچیدگی و حساسیت دستگاه ریه مصنوعی در زمان عمل جراحی ، تنها چهار کشور پیشرفته جهان صاحب این تکنولوژی هستند. عمو عابدینی ، با اشاره به اینکه امروزه تلاش بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران دنیا برای ساخت ریه مصنوعی قابل ایمپلنت معطوف شده است،  از دیگر دستاورهای این طرح ارایه روش کامل جدید تست و ارزیابی عملکرد ریه مصنوعی در جهان و ارایه برنامه شبیه سازی دستگاه برای بررسی پارامترهای موثر در ریه مصنوعی است. وی اضافه کرد: از دیگر دستاوردهای این طرح، طراحی جدید با شکل متقارن و توزیع همگن خون برای اولین بار در جهان و امکان دست یابی به طراحی و ساخت ریه مصنوعی قابل ایمپلنت و طراحی و ساخت کبد و کلیه مصنوعی است.

 

آقای دکتر قاسم عموعابدینی از محققین برجسته کشور می‌باشند که در حوزه فناوری‌های علوم زیستی، نانو بیوتکنولوژی و مهندسی بیوپژشکی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده اند. ایشان در تمام دوران تحصیل خود ممتاز بوده و فارغ التحصیل رتبه اول دانشکده فنی دانشگاه تهران در مقطع لیسانس رشته مهندسی شیمی بوده‌اند. ایشان تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع دکتری در رشته بیوتکنولوژی و پسا دکتری خود را در دو حوزه نانو بیوتکنولوژی و مهندسی بیوپزشکی انجام داده‌اند. از فعالیت‌های علمی ایشان تولید بیش از ۳۰ مقاله و گزارش علمی در ژورنال‌های بین المللی و بیش از ۱۰۰ مقاله سخنرانی و پوستر علمی در همایش‌ها و کنفرانس‌های داخلی بین المللی و بیش از ۳۰ ثبت اختراع ملی و تولید بیش از ۱۰ دانش فنی محصولات فناورانه و تجاری سازی تعدادی از این محصولات و راهنمایی و هدایت و مشاوره بیش از ۸۰ پایان نامه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و تالیف و ترجمه ۴ کتار می‌باشد.

برخی از سوابق علمی ایشان:

مخترع دستگاه ریه مصنوعی

مخترع محلول سولفیت با قابلیت جایگزینی به جای خون در تستهای ریه مصنوعی

مخترع ساخت تبادل گر گاز -گاز جهت راه اندازي تراوش پذيري گاز از غشاهاي الياف توخالي

برخی از سوابق اجرایی ایشان:

 • ریاست پارک علم وفناوری دانشگاه تهران
 • سرپرست راه اندازی مرکز توسعه و فناوری های نوین برای مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران
 • سرپرست راه اندازی مرکز توسعه و فناوری های نوین برای مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران
 • عضو شورای پارک علم و فناوری دانشگاه
 • عضو کارگروه اصلاح فرآیند های پژوهشی دانشگاه تهران
 • عضو کارگروه اصلاح فرایند های پژوهشی
 • عضو حقیقی هیات امنای موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران
 • نماینده دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری
 • رئیس مرکز پژوهشی فناوری های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران
 • نماینده کمیسیون تخصصی صنایع، معادن و ارتباطات در کمیته راهبردی طرح های کلان ملی
 • رئیس کمیته تعیین و تایید حق امتیاز محصول
 • عضویت در کمیته ویژه تدوین پیش نویس اساس نامه شهرک علمی و تحقیقاتی رضوی
 • عضو هیات علمی موفق در کسب موقعیت و جایگاه بین المللی
 • سرپرست دفتر رصد، پایش و آینده نگری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

فراخوان عضویت کارگروه زیست شناسی